Zayıflamak için ilk adım: Obestetik.com

S.S.S.

Aşağıda, bize en çok sorulan soruların cevapları yer almaktadır.

Mide Balonu endoskopik yöntemle mide içine yerleştirilen silikon bir balondur. Mide içine yerleştirilen mide balonu, metilen mavisi ile renklendirilmiş olan serum fizyolojik ile şişirilerek en çok 6 ay için mide içinde bırakılır. Bu zaman içinde hastanın %15-30 kilo kaybetmesine yardımcı olur.
Mide Balonu yerleştirmesi bir ameliyat değildir. Ağızdan mide içine gönderilen mide balonu, endoskop gözetiminde mide içinde sıvı ile şişirilmekte ve işlem kansız olarak tamamlanmaktadır.
Mide Balonu ve mide kelepçesi 1999 yılından beri ülkemizde kullanılmakta olup, ENDOMEK DIŞ TİCARET firması tarafından dağıtılmaktadır.
Mide Balonunun en bilinen yan etkisi 3-7 gün arasında değişen genellikle 3. gün sonunda tamamen azalan bulantı ve kusmadır. Bu durum, uygulamayı yapan doktorun vereceği ilaç desteği ile daha az sıkıntıyla atlatılabilir.

Ayrıca, bazı hastalarda mide balonuna alışamama gibi bir durum oluşabilir. Bu durumun önceden bilinmesi mümkün değildir.
Mide Balonu "Boom" diye patlayan bir şey değildir. Ancak, çok az da olsa, zaman içinde yavaş yavaş sızdırarak sönebilir. İyice sönmesi durumunda kendiliğinden çıkıp gidebilir, ileus adı verilen, barsak obstrüksüyonu yapabilir. Bu durumda hastanın doktoru ile görüşmesi gerekir.
Mide Balonu uygulaması kilo kontrol programları içinde yan etkisi az, riski düşük bir yöntemdir. Ama, sonuç alınabilmesi için hastanın doktoru ile koordine olması, verilen programa uyması şarttır. Kısacası, mide balonu, "tak, ne yersen ye zayıfla" yöntemi değildir. Programa uyan kişiler ciddi anlamda iyi sonuçlar almışlardır.